Mobil sosyal ağın en büyüğü Instagram

Posted by makyuz3 on 13 Haziran 2012 in Apple |

Log Dergisinin Ocak sayısında yayınlanan yazımı sizinle paylaşmak istedim.

Le Web sitesine göre Instagram’ın aylık büyüme hızı 2 milyon yeni üye civarında. Böyle bir büyümeyle mobil platformun en büyüğü olan Foursquare’i Ocak ayında geride bırakacağını tahmin ediyoruz. Aralık ayı itibariyle 14 milyon üyeyi deviren Instagram, bu denli hızlı büyümesini Le Web’e yaptığı açıklamada Şükran Günü’ne ve iPhone 4S lansımanına bağlıyor.

Instagram’ın en büyük özelliği uygulama kullanıma geçtiği zaman bir web sitesinin olmayışıdır. Uygulama mağazasında ki uygulamaların büyük çoğunluğunun web sitenin ardından yapıldığını görüyoruz.

Instagram ile Foursquare’i karşılaştırmak çok da adil olmasa da, bazı gerçekleri ortaya çıkartmak için yeterli oluyor. Instagram sadece iPhone üzerinden kullanılabiliyor. Foursquare ise iPhone, Android, Blackberry, Palm, Nokia ve Windows Phone üzerinden kullanılabiliyor. Yine Foursquare, Instagram’dan 1 yıl önce mobil pazarına giriş yaptı. Bu tün bu üstünlüklerine rağmen, Instagram Foursquare’i bu ay itibariyle üye sayısı olarak yakaladı. Foursqure’in aylık büyüme hızı 800 binlerde iken Instagram neredeyse 3 katı hızlı büyümeye devam ediyor.

Instagram bu başarıyı sadece iPhone platformunda elde etti. Android açılımını yaptığı zaman şuan ki üye sayısını en az ikiye katlayacağını tahmin ediyoruz. Android markette birçok uygulama Instagram’ın yerini almaya çalışsa da bu konuda kullanıcıları tatmin edemediler.

Peki, Facebook’un bu denklemde duruşu nedir?
Bizce Facebook mobil platformda daha yeni yeni bir varlık göstermeye başladı. Hali hazırda 400 milyon mobil kullanıcısı bulunan bir havuzdan bahsettiğimizi de unutmayalım.

Facebook’da ki fotoğraf paylaşma mantığı Instagram’ın yerini tutamıyor ve bizce hiç bir zaman da tutamayacak. Foursquare’ın çıkmasıyla ünlü olan yer bildirme furyasına

dahil olmaya çalışan Facebook bu kulvardan yine hızlı bir şekilde çekildi. Bunun en büyük nedeni ise kendilerinin çok daha farklı bir amaca hizmet ettiğini fark etmeleri oldu.

Amerika’da birçok marka ve televizyon kanalı Instagram üyeliklerini aktif bir biçimde
kullanmaya başladılar bile. Starbucks firması ortalama haftada bir resim yüklüyor ve 160 binden fazla takipçisi bulunuyor. Haber kanalı NBC ise günde bir resim yüklüyor ve 50 binin üzerinde takipçisi var.

Mobil platform daha çok hayatımıza girmeye başladıkça bizim de sosyal medya kullanım alışkanlıklarımız evrim geçiriyor. Değişen alışkanlıklar yeni pazarlama fırsatlarını da ortaya çıkartıyor. Sosyal medya, mobil platformda şekil değiştirmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2010-2019 Teknoloji Bakış Açısı All rights reserved.
Desk Mess Mirrored version 1.9.1 theme from BuyNowShop.com.