Anketlerden Dijital Medya Çıktı!

Posted by admin on 07 Şubat 2012 in Apple, Facebook, Genel |

Anketler, dijital medyanın 2012?de egemenliğini artıracağını gösteriyor. iPad ve tabletler ile dijital dergi ve gazeteler hayatımıza daha çok girmeye başladı. iOS5 ile yayınlanan Newsstand platformu da Apple bu pazarın arkasında olduğunu ve gelecek dönem yatırımlarıyla pazarda var olacağını gösterdi. Tabletlerdeki dijital medyalar, firmalara daha fazla ve farklı reklam olanağı sunuyor. Bu durum da mecralar için iyi bir gelir kaynağı. Bu trendin farkında olan bazı yayın sahipleri de yatırımlarının büyük kısmını bu yönde yapmaya başladı. Yakın gelecekte sadece dijital olarak yayın yapan dergiler ve gazeteler ciddi sayılara ulaşacak. Bu girişimcilerin başını çeken medya patronu Rupert Murdoch, sadece iPad üzerinden yayın yapan ?The Daily? gazetesi ile bu akımı başlatmış oldu.

Magazine.org tarafından Amerika?da 1009 kişi üzerinde yapılan anket sonuçları; dergi, gazete gibi yayınları tabletlerden okuyan kullanıcıların %66′sının 2012 yılında daha fazla dijital yayın okuyacağını gösterdi. Ankete göre bu okurların %63′ü daha fazla içerik talebinde bulunuyor. En çarpıcı nokta ise okurların %46′sının eskiye oranla daha fazla basılı ve dijital dergi/gazete okuduklarının ortaya çıkması. Bu anket ile kullanıcılar, takip ettikleri yayınları standartları oturmuş bir dijital ortamda okumak istediklerini belirttiler. Katılımcıların %69′u da uygulama içerisindeki video sürelerinin 1 dakikayı geçmemesini istedi.

Dergi ve gazete yayıncıları, dijital medyanın basılı medyayı öldüreceğine dair uzun zamandır ciddi kaygı taşıyorlardı. İnternet üzerinden satış yapmak ise oldukça sıkıntılı bir konuydu. Tablet kullanımının hızla yaygınlaşması ile yayıncı kuruluşlar, nasıl başa çıkacaklarını bilmedikleri bu yeni durum karşısında artık harekete geçmenin ve teknolojiye yatırım yapmanın zorunluluğu ile nihayet yüzleşmiş oldular.

Türkiye?de birçok yayın kuruluşu tabletler için kendi uygulamalarını geliştirdi. Bu uygulamalar henüz Newsstand?den olmasa da App Store?dan indirilebiliyor. Örneğin Hürriyet Gazetesi’nin uygulaması, 50.000 civarında abone tarafından kullanılıyor. iPad uygulamasına reklam opsiyonu olarak da 2 dakikalık videolar ya da slayt gösterisi eklenebiliyor. Volkswagen ve Beymen, şu ana kadar bu ek reklam opsiyonunu kullanan firmalar arasında yerini aldı. Hızla artan cihaz sayısını düşünecek olursak, reklam veren listesi önümüzdeki günlerde epey uzayacak gibi görünüyor.

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2010-2019 Teknoloji Bakış Açısı All rights reserved.
Desk Mess Mirrored version 1.9.1 theme from BuyNowShop.com.