Korsan ve Korsana Teşvik – Bütün suç bizde mi?

Posted by coguzhan on 09 Aralık 2011 in Eleştiri, Genel |

Yasal yolla olmayan program/müzik/film indirmeye başlı başına karşı olmuşumdur. Bir süredir ülkemizde de gösterilen “piracy is stealing” (korsan hırsızlıktır) temalı görüntüler yeterince etkili olmamış gibi gözüküyor. Malesef insanlar herhangi bir şarkı indirmenin, dükkandan saat çalmak veya birinin arabasını çalmakla eşdeğer olduğunu ya anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar. Çok genel yapılan bir hırsızlık olduğu için artık neredeyse “bağışıklık kazandık” ve su içmek, yemek yemek gibi hayatımızın bir parçası oldu.

“Aman bir tane şarkı indirdim, ne olacak? Adamlar milyon dolarlar kazanıyor!” zihniyetinden kurtulamadıkça bu iş uzar gider. Bunun suçlusunun sadece program vs indiren insanlar olduğunu düşünmüyorum. Aradıkları şarkıları/filmleri bulamayan insanlar peki ne yapsın? Onlara korsandan başka bir yöntem bırakılıyor mu? DVD sini, CD sini alsınlar almasına ama onların da ömürlerini ne kadar ki? Birşeylerin soft copy olarak tutulması (+ backup) her zaman daha kalıcı ve daha kolay erişilebilirdir. iTunes gibi Apple ın sunduğu hizmetler malesef her ülkede açık değil ve bunları kullanmak isteyenler halihazırda olan bu imkanlardan faydalanamıyorlar. Geriye malesef programı/müziği/filmi yasal olmayan yöntemlerle, “umarım virüs yoktur” dualarıyla indirmek kalıyor. Bence bütün müzikler/filmler vs kolay erişilebilir bir şekilde elimizin altında olsa korsan çok azalır.

İnsanlar işin öteki tarafında (yaratan, bu işten para kazanmayı hedefleyen) olmayınca olayın ciddiyetini anlamıyorlar. Malesef iş telefonlara da sıçradı; “kırılmış” Playstation, Nintendo’dan sonra şimdi “kırılmış” iPhone lar herkesin elinde. Amaç neymiş: hiç kullanmayacağı 0,99 dolarlık bir oyunu daha bedava indirmek. Şunu unutuyoruz ki, bizim için “hayat kurtaran” bu teknolojiler biz para vermedikçe gelişemezler. “Zaten birileri veriyor, benim 99 cent ime mi kaldı koskoca Apple” cümlesini duyar gibiyim. Tabiki de hayır ama sen ve senin gibi 1 000 000 den fazla insanın bunu ve benzer 20 adet programı indirdiğini düşünürsek yaklaşık 20 milyon dolar zarardan bahsediyoruz. İşin çarpanları bu kadar fazla olunca toplam da göz ardı edilemeyecek bir rakama geliyor.

Ben de bilemedim ne yapmamız gerektiğini!

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2010-2019 Teknoloji Bakış Açısı All rights reserved.
Desk Mess Mirrored version 1.9.1 theme from BuyNowShop.com.