iPad gerekli mi gereksiz mi??

Posted by makyuz3 on 21 Kasım 2010 in Apple |

iPad ile birlikle bir çok tablet piyasaya çıktı. Peki bu iPad ne kadar kullanışlı?

Yakın zamanda bir adet iPad WI-FI + 3G aldım. Açıkcası alet ekraniyla olsun, piliyle olsun internette ki surf kabiliyetiyle olsun göz dolduruyor. Ama bazı eksikleri var ki insanin inanası gelmiyor.

iPad’in en büyük rakibi netbooklar ve ben zaten netbooka karşı olan bir insanım. Ekran o kadar ufak kaliyor ki internette gezinmek bile zulum oluyor. Buna netbooklarla uyumsuz programlari ve son derece ağir çalışan isletim sistemini de katınca… Neyse konumuza dönecek olursak iPad inernet kullanımını nerdeyse mükemmel denecek bir seviyeye taşıyor. Nerdeyse böyle dememin tek nedeni de flash desteğinin eksikliği. iPad için Flash ne kadar büyük bir eksik olsa da bana kalırsa Apple bu sıkıntıya yakın zamanda bir çare bulacaktır. Zaten artık çoğu firmanin apple uyumlu ikinci bir sayfası var.

iPad’de flashın dışında bence çok daha ciddi eksikler mevcut. Bunların en başında videolu görüşmelere olanak tanıması için ön kamera ve fotoğraf ve video çekimleri için arka kamera geliyor. Laptop/netbook kullanımını öldürmek isteyen bir cihazda ön ve arka kameranın bulunması gerekir.

Diğer bi konu iPhone?da ki 3. parti uygulamalarının uyumsuzluğu bunu için ne kadar Apple’i suçlayabiliriz bilemiyorum ama ortada bir sıkıntı var. Hali hazır da bir çok uygulamanın iPad versyonları da mevcut. iPhone’lar da bulunan internet paylaşım özelliği (bilgisayara bağladiğınız da iPhone üzerinden internete erişim sağlayabiliyorsunuz) malesef bu faydalı özellik iPad’de bulunmuyor. iPad halen IOS 3 yazılımını kullanıyor. Apple bu ay içerisinde IOS 4,2 yazılımının çikacağını duyurdu. Olacak değişiklikleri hep birlikte görecegiz. iPad’de video izlemek son derece keyifli ama bilgisayarinizda ki film arşivinizi direk “copy paste”le malesef iPad’e atamıyorsunuz. Bunun için ya ek bir programın yardımını alarak videolarınızın formatlarını tek tek iPad’e uygun bir hale çevirmeniz lazım ki bu zahmetli bir süreç. Diğer bir yöntem de oplayer/vlc player gibi 3. parti uygulamalarının yardımını alarak bu işlemi gerçekleştirmeniz. Tabi ki aklınıza geliyordur Apple bunu ne dusunerek yapmiş diye sonuçta daha Türkiye’de açılmamış olmasına ramen iTunes Store’lar bu sıkıntılara çagre oluyor. Yani anlayacağınız biz Türkler bu sıkıntıları çekiyoruz. Bir adet Amerika kredi kartıyla açılmış iTunes Store hesabı Türkiye’de kullanılan şuan ki iPad’i 2-3 adım ileriye götürür. Peki bu iTunes Store’un bu kadar artısı ne? Milyonlarca muzik, film ve dizi arasından istediğinizi anında iPad’iniz üzerinden online olarak satın alıp ve ya kiralayıp izleyebiliyorsunuz. Bu da iPad’in en güçlü özlelliklerinden biri olan video izlemesini her yerden mümkün kılıyor. Ben Apple’ın neden hala iTunes Store Türkiye’yi açmadığına anlam veremiyorum. iPad üzerinden gazate ve dergi okumakta oldukça rahat ve zevkli şuan hali hazirda sabah ve akşam gazetesi iPad yayınlarına başladı ve bunun yanında New Tech ve Log dergiside ipad üzerinden satışlarını gerçekleştiriyorlar. Eminim kısa bir zaman içerisinde bir çok dergiyi ve gazeteyi iPad üzerinden abone olarak okuyabileceğiz. iPad’in diğer büyük bir eksiği 3G ‘li modellerinin de GSM üzerinden arama yapamıyor olması sonuçta böyle bir aletten GSM üzerinden arama yapmasını bekliyordum ben. Şuan ki halini skype programıyla tabi skype kredisi satin alarak telefona çevirmek mümkün.

Apple ile bizi tanıştıran Steve Jobs aynı zamanda bizi bu yaptığı mükemmele yakın ürünlerde ki kısıtlamarla tanıştırdı. Örnegin ilk iPhone’dan beri bilgisayarları hariç hiç bir mac ürün bluethooth’u olmasına ramen dosya gönderip alamıyor. Bu gerçekten kabul edilemez ve çok komik bir eksik. Apple ürünlerinin USB flash bellek olarak kullanılamaması da cidden irite edici. Ama hatırlarsınız ki IOS 3.0 ilk çıktığında inanılmaz yenilikler şeklide duyurulan bir yazılımdı. Bu yazılım ne kattı IOS’e peki; ilk telefonda olan “copy paste”i “MMS”i. Bunlar işin ilgiç kısmı çünkü bence bunun arkasında Apple’ın başarısı yatıyor. Bu ürünleri alan kullanıcılar bütün bu eksiklerin farkında ama bunlara ramen alıyorlar ve hatta arkadaşlarına tavsiye edip onları da yönlendiriyorlar.

Sonuçta iPad için bence erken yani daha olgunlaşma sürecini tam tamamlamamiş bir ürün ama iPhone’un bu olgunlaşma sürecini iPhone 4 ile tamamladığını düşünürsek iPad 3 bizi tatmin edecek cihaz olacaktır diyebilirim…

Etiketler:, , ,

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2010-2019 Teknoloji Bakış Açısı All rights reserved.
Desk Mess Mirrored version 1.9.1 theme from BuyNowShop.com.