Apple aksesuarları ne kadar ihtiyaca yönelik??

Posted by makyuz3 on 21 Kasım 2010 in Apple |

Apple geliştirdiği ürünlerle hem kullanıcıları hem de rakip firmaları etkilemeyi başarıyor.

Ama Apple gelirini sadece bu ürünlerden sağlamıyor, çıkardığı yüksek fiyatlı Apple marka aksesuarlar da ciddi bir gelir kaynağı oluşturuyor. Bunların arasında kulaklıktan, pil şarj makinesine, mousedan kablosuz klavyeye, IP tvden kablosuz portlara kadar bir çok üründen oluşuyor. Peki bunlardan hangileri fiyat/kullanılabilirlik olarak bizleri tatmin edicek boyutta..

Şahsen Magic Mouse’u kullanıyorum ve çok seviyorum. Özellikle internette gezerken ve Photoshop’ta tasarım yaparken çok rahatlatıyor hayatımı. Tabi fiyatı diğer rakiplerine göre biraz pahalı (170 TL Türkiye fiyatı) ama bence verdiğim paraya değiyor. Çoklu-Dokunmatik oluşu internette gezerken en çok kullandığımız bir önceki sayfaya geri dönme isteğimizi Magic Mouse’un üzerinde iki parmağımızı sola doğru kaydırdığımızda gerçekleşiyor. Bunu okuyup bu özelliği için mi 170 TL vericeğim demeden lütfen aşşağıda ki videoyu izleyin.

Apple Magic Trackpad adı verdiği macbooklar da bulunan trackpadi harici olarak masaüstü bilgisayarlar için de çıkardı (Türkiye fiyatı 150 TL). Bu ürünün Magic Mouse kadar öne çıkacağını düşünmüyorum. Magic Mouse nerdeyse Trackpad’in yapabileceklerinin hepsini yapıyor ve aynı zamanda real bir mouse. Açıkcası ben Magic Mouse aldıktan sonra Macbook Pro’mun trackpadini çok daha az kullanır oldum.

Apple AirPort Extreme benim favorilerimden (Türkiye fiyatı 380TL). Kendisi hem bir kablosuz modem hem de ona ne bağlarsanız onu kablosuz yapan bir alet. İster harddiskinizi, ister printerınızı, ister müzik setinizi bağlayın ve ağ üzeride ki tüm bilgisayarlar bu aygıtları kontrol edebilsin. Bence özellikle iş yerleri için son derece güzel ve kullanışlı bir ürün etrafta gezinen kablolara da son vereceği kesin. Apple bu ürünün bir de modemsiz versyonunu çıkartmış ismi AirPort Express fiyatı da daha makul (Türkiye fiyatı 240TL).

En son deyinmek istediğim ürün Apple’ın kendi IP tvsi olan Apple TV (apple.com fiyatı $150). Daha önce ki yazımda da belirttiğim iTunes Store üzerinden film, dizi ve müzik satıl alma opsyonunu kullanmak için malesef sadece Amerika kredi kartı ile açılmış iTunes Store üyeliği gerekiyor. Ama bu özelliğin de açılması ile Apple Tv ülkemizde daha çok satacaktır. Sonuçta herkesi yaptığı telefonlar, bilgisayarlar ve iPodlar(mp3 playerlar) ile mest eden Apple, IP tvde de bunun altında kalır bir ürün sunacağını düşünmüyorum. Şahsen ben kendim bu ürünü almayı iTunes Store’un kapalı olmasından dolayı düşünmüyorum ama açıktılarında ilk müşterileri olacağım.

Sonuçta bu güzel oyuncakları denemek için içmizde ciddi bir istek olsada bu fiyatlar ile oldukça zor görünüyor. Bilkomun fiyat anlayışında ki sıkıntıdan kaynaklanıyor bunun nedeni. Nedenini anlamadığım bir şekilde 1 USD = 1 EURO gibi komik bir mantık üzerinden fiyatlandırıyorlar ürünleri ve bu da biz kullanıcıları ürünleri yurtdişından getirtme gibi bir yola itiyor. Şahsen ben kullanmakta olduğum Macbook Pro’mu, Magic Mouse’umu, iPad’imi yurtdışından getirttim ve %40 gibi bir fiyat avantajı yakaladım.
Bir kaç fiyat farkı örneği:
Magic Mouse 170TL Türkiye fiyatı, Amerika fiyatı 97TL
Magic Trackpad 150TL Türkiye fiyatı, Amerika fiyatı 97TL
Apple AirPort Extreme 380TL Türkiye fiyatı, Amerika fiyatı 255TL
Apple AirPort Express 240TL Türkiye fiyatı, Amerika fiyatı 142TL

 

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © 2010-2019 Teknoloji Bakış Açısı All rights reserved.
Desk Mess Mirrored version 1.9.1 theme from BuyNowShop.com.